Gdyby Vinzenz Priessnitz mógł zobaczyć, jaką popularnością dziś cieszy się prysznic, którego pierwowzór stworzył, miałby powody do zadowolenia. Doktor Priessnitz (1799-1851) był samoukiem pasjonującym się medycyną niekonwencjonalną. Spopularyzował wodolecznictwo. Wymyślił pierwowzór urządzenia do polewania się strumieniem lecącej z góry wody, które od jego nazwiska wzięło nazwę.
Współczesne prysznice połyskują chromem, zachwycają designem rączek natryskowych i ich funkcjonalnością. Pięknie prezentują się w przestrzeni łazienkowej na tle płytek czy eleganckiej mozaiki. Często nie potrzebują kabiny ani brodzika.
Przykładem stylizacja w białą cegiełkę z odpływem liniowym Ora w podłodze, będąca perfekcyjnym połączeniem nowoczesności z przeszłością. Okazały żyrandol z kryształkami nawiązuje do dawnych wnętrz pałacowych. Rączka natrysku Dritto o okrągłej główce i miękkiej linii korpusu ma subtelną formę. Posiada jedną funkcję strumienia (deszcz) i praktyczny system usuwania kamienia wapiennego. Towarzyszą jej okrągła podtynkowa bateria Algeo z dyskretnym przełącznikiem, a także wąż prysznicowy i deszczownia.
Miłośnicy retro czy vintage mogą do aranżacji dobrać specjalny model prysznica inspirowany wzornictwem z początku XX wieku. Poszczególne jego elementy, w tym rączka natryskowa, są stylizowane na dawne, ale posiadają wszystkie cechy charakterystyczne dla nowoczesnego urządzenia.
Do kompozycji o zielonych płytkach heksagonalnych projektant wybrał rączkę natryskową Sole. Jest prosta w formie i ma trzy funkcje: deszcz, strumień lekki i mieszany. Podstawowy strumień deszczowy świetnie sprawdza się w przypadku szybkiej, odświeżającej kąpieli. „Lekki” strumień odpręża, relaksuje. Strumień mieszany to kombinacja dwóch pozostałych funkcji. Rączka pokryta została chromem i zaopatrzona, jak poprzednie, w system łatwego usuwania kamienia.
Rączki prysznicowe mają różne kształty: od okrągłych po proste, geometryczne formy. W aranżacji z efektownym dekorem o motywie kwiatowym wykorzystano na przykład interesujący – prostokątny – model Quadro, jednofunkcyjny, chromowany, z systemem łatwego czyszczenia. Towarzyszy mu punktowy uchwyt natrysku z regulacją kąta ustawienia rączki. Projektant dobrał do tej stylizacji podtynkową baterię wannowo-natryskową Metalia 57 z uchwytem i przełącznikiem, a także wylewką zamontowaną obok.
Dla ceniących nie tylko oszczędną, geometryczną formę, lecz także oszczędne gospodarowanie wodą, optymalnym wyborem będzie rączka Amigo VerdeLine. Jest wyposażona w system napowietrzania strumienia wody, który sprawia, że wykorzystujemy jej mniej. Posiada również ogranicznik przepływu wody pozwalający zmniejszyć jej zużycie o 50 procent.
Jeśli lubimy relaksować się pod prysznicem, komfort kąpieli pozwoli nam zwiększyć rączka wielofunkcyjna, w której możemy wybierać spośród kilku rodzajów strumienia. Rączka Sera ma aż pięć funkcji: deszcz, masaż, strumień mieszany, lekki, mgła. Dzięki funkcji masującej szybciej zregenerujemy się, będziemy bardziej pobudzeni, a dodatkowo zadbamy o sprężystość skóry. Strumień masujący jest również idealny, gdy lubimy brać szybki zimny prysznic, hartujący nasz organizm. Mgiełka wodna przyjemnie nas za to ochłodzi, nawilży skórę. Zapewni wytchnienie nawet w najbardziej upalny dzień.
Wykorzystano aranżacje z produktami marki Ferro.
FERRO www.ferro.pl
press box
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/raczki-natryskowe-modny-design-i-funkcjonalnosc